Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu, ihtiyaç sahipleri vatandaşlara Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan Başkent yardım kartıdır. Bu kart ile vatandaşlar anlaşmalı olan market ve mağazalardan alışveriş yapabilirler. Kart başvurusu onaylanmış vatandaşlar kartlarını fatura ödemede, para çekme ve para yatırma işlemlerinde de kullanabiliyor.

Bu kart, Ankara il sınırlarında yaşayan ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen bir yardım kartıdır. Sizler için bu yazımızda Ankara sınırları içinde ikamet eden vatandaşlarımızın merak ettiği Başkent Kart Başvurusu nasıl yapılır? Başkent kart yardımı sorgulama işlemi nasıl gerçekleşir? Ve daha pek çok merak edilen soruları yanıtladık. Haberimizin detayından merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Başkent Kart Nedir ve Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda yaşanılan pandemi sebebi ile pek çok vatandaşımız zor durumda kalıp yardım başvurusunda bulunmuştur. İhtiyaç sahibi esnaflara dağıtılan başkent kartın içerisinde belirli miktarda limit vardır. Bu limit ile vatandaşlar alışveriş yapabilmektedir. Başkent kartı ihtiyaç sahibi vatandaşlar tüm Türkiye de hatta tüm dünyada bile kullanabilirler. Bu kart temassız ödeme de gerçekleştirebilirsiniz.

Alışveriş merkezlerinde, marketlerde, mağazalarda ve bakkallarda kısacası her yerde alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu kartı benzin istasyonlarından akaryakıt alırken de kullanabilirsiniz. Başkent kartına sahip vatandaşlar nakit paraya ihtiyaç duydukları zaman kartlarından para çekerek nakit olarak da kullanabiliyorlar. Kartlarında ki para ile elektrik, doğalgaz ve su faturasını da yatırabilirler. Bu kartı kredi kartı olarak da kullanabilirsiniz.

Başkent Kart

Başkent Kart Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma muhtaç vatandaşlarımızın merak ettiği bir diğer konu ise Başkent Kart Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru işlemlerini kolaylıkla aşağıda vereceğimiz link üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 23 Haziran itibari ile kullanıma açık hale gelen bu kart, Ankara Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu en büyük projeler arasında yerini almaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru linkine tıklayarak başvurularını kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. Daha önceden belediyeye gidip de yardım başvurusunda bulunan vatandaşlar bu karttan öncelikli bir şekilde yararlanabiliyor. Başvuru hakkında daha da ayrıntılı bilgi almak isterseniz ALO 153 hattını arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Başkent Kart Kimlere Verilir?

Başkent Kart Kimlere Verilir merak ediyor ve başkent karta sahip olmak istiyorsanız işyeri sahipleri bu kart için başvuruda bulunabilirler. Başvurarak kartın kullanım avantajlarından da yararlanabilirler. Aynı zamanda bu karta pandemiden dolayı çok fazla maddi zarara uğramış esnafların yanı sıra dar gelirli vatandaşlar da başvuruda bulunabilirler.

İhtiyaç sahibi vatandaşların başvurularının kabul olması durumunda Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kartınıza düzenli olarak belirli miktarda yardım parası yatırılmaktadır. Bu karta başvuruda bulunacak Ankaralı vatandaşların asgari ücretin 1/3’ün altında maaş almaları gerekir. Yardım kartı öncelikli olarak ihtiyaç sahibi ailelere, işsizlere, kadınlara, şehit ve gazi yakınlarına ve kronik hastalara verilmektedir. Sizde bu karta sahip olup olamayacağınızı öğrenmek istiyorsanız ALO 153 hattını arayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Başkent Yardım Kartı Sorgulama

Başkent Yardım Kartı Sorgulama, ve başvurularının ne durumda olduğunu öğrenmek isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar ALO 153 hattını arayarak yetkili kişilerle görüşme sağlayıp detaylı bilgiyi öğrenebilirler. Başvurular genellikle 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre yoğunluk durumuna göre de değişiklik gösterebilir. Başvuruların sonuçları başvuru sahiplerine iletişim bilgilerine iletilmektedir. Aynı zamanda başvuru sahipleri sonuçlarını https://mavimasa.ankara.bel.tr/ linkinden de öğrenebilirler.

Başkent Kart Yardım Başvuru Formu

Başvuru formunda kişilere aylık kazançları, aylık giderleri, kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri hakkında sorular yöneltiliyor. Ardından başvurular Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından incelenmeye alınıyor. İnternet üzerinden yapmış olduğunuz bütün başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Başvuru sahiplerinin başvuruda bulunan tüm sorulara doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıt vermeleri gerekiyor. Sonuçlar ortalama 1 ay içerisinde belli olmaktadır. Bazen başvuruların sonuçlanması yoğunluk sebebi ile daha fazla da uzayabiliyor.

Başkent Kart Nereden Alınır?

Başkent kartı kabul olan esnaf ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar Başkent Kart Nereden Alınır? Diye merak ediyorlar. Başkent kart, vatandaşlarının ev ve iş yeri adreslerine kadar teslim edilmektedir. Yani başvuruda bulunan vatandaşların bu karta almak için belediyeye kadar gitmelerine gerek yoktur.

Başkent Kartın Geçerli Olduğu Yerler

Başkent Kart, Türkiye’nin bütün illerinde post cihazı mevcut olan tüm mağaza ve marketlerde geçerlidir. Bu kartlar ile alışveriş yapabilir, nakit para çekebilir ve karta dilediğiniz zaman para yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu kartlar ile faturalarınızı da yatırabilirsiniz.  Dilerseniz de başkent kart mobil uygulamasını cihazınıza indirerek kalan hesabınızı veya yatırdığınız paranızı görüntüleyebilirsiniz. Başkent kart uygulamasını telefonunuzdan Google Play veya Apple Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Başkent Kart Nasıl Kullanılır?

Bu kart temassız ödeme özelliğine sahip olduğu için alışveriş sırasında sizden herhangi bir şifre istenmez. İnsanlar, temassız ödeme özelliği sayesinde geçerli olan tüm market ve mağazalardan saniyeler içerisinde kartını okutarak alışverişini gerçekleştirebiliyorlar. Aynı zamanda bu kartlar ile online alışveriş bile yapabilirsiniz. Dilediğiniz ürün kapınıza kadar gelebilir.

Başkent Kart Gaz Ödeme Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için başlatılmış olan kara kış destek paketi Ankara ili içerisinde yaşayan vatandaşlara verilen doğalgaz yardımı ile Başkent kartınıza yüklenmiş olan bakiyeleri doğalgaz faturalarınızı ödemek için de kullanabilirsiniz. doğalgaz yardımından faydalanan vatandaşlar gazmatiklerden faturalarını kolaylık ile ödeyebilirler.

Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Nasıl Kullanılır?

Doğalgaz yardımı talebinde bulunduktan sonra gazmatiklerden kartınıza dolum yapabilirsiniz. Gazmatiklerden fatura ödemesi yapmak istiyorsanız size en yakın kioslara gitmeniz gerekir. Böylelikle başkent kartınıza işlem yapılmış olur. Kartınızı gazmatiklere takın ve daha sonra telefon numarası girin ve açılan sayfada başkent kart ile ödeme yap tuşuna basın. Kartınızın arka yüzünde yer alan barkot numarasını girin ve devam tuşuna basın. Ardından karşınıza çıkan bilgileri kontrol edin eğer bilgiler doğru ise devam tuşuna basıp para yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Başkent Kart Parası Ne Kadardır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın en çok merak ettiği sorulardan birisi de Başkent Kart Parası Ne Kadardır? Dar gelirli vatandaşlarımızın kartlarına 500 TL yatırılmaktadır. İsterseniz yatırılan bu parayı kartınızdan çekebilir nakit olarak da kullanabilirsiniz.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yükleniyor?

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kartına başvuruda bulunan vatandaşların kartlarına yaklaşık olarak 1 ay içerisinde ödeme yapılıyor. Bir sonraki ödemeler ise 2 ayda bir yapılmaktadır. Bazı durumlarda gecikme olabilmektedir.  Uzun süreli gecikmelerde kişinin yatmayan o ayki ödemeleri bir sonraki ay toplu olarak yatmaktadır. Gecikmeler her şekilde telafi edilmektedir.

Başkent Kart Sorgulama

İndirmiş olduğunuz mobil uygulamadan kalan bakiyelerinizi sorgulayabilirsiniz. Bunun yanında bakiye sorgulama işleminizi SMS ile de yapabilirsiniz. Eğer SMS ile bakiye sorgulama gerçekleştirmek istiyorsanız telefonlarınızın mesaj kısmına girip büyük harfler ile BAKIYE yazıp, boşluk bırakıp kartınızın son 6 hanesini yazmanız gerekir. Yazdıktan sonra ise bu mesajı 0850 988 99 99’a mesaj atmanız yeterli olacaktır. Gelen mesajda kalan bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Başkent Kart Hangi ATM’lerde Geçerlidir?

Bu kart Ankara Büyükşehir Belediyesinin Vakıfbank ile ortaklaşa çıkardıkları bir karttır. Vakıfbank ile anlaşmalı olan tüm ortak ATM ‘lerde kullanabilirsiniz. Bakiye sorgulamalarınızı da Vakıfbank ATM’lerinden öğrenebilirsiniz.

Başkent Kart Gaz Yardımı Kaç TL?

500 TL gaz yardımı verilmektedir.

Doğalgaz Yardımını Yıl İçerisinde Kaç Defa Alabilirim?

Yılda 2 kez yardım yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu