Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Sorusu pek çok dar gelirli vatandaşların merak ettiği konuların başında geliyor. Fakirlik Belgesi, ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlara devlet tarafında verilen bir belgedir. Bu belge maddi yardıma ihtiyaç duyan ailelerin bur, sağlık ve para yardımı gibi yardımlarda destek alabilmeleri için verilen bir belgedir. Fakirlik Belgesi nedir? Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Fakirlik Belgesi Başvuru Formu gibi daha pek çok merak ettiğiniz konuları haberimizin içeriğinden bulabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nedir?

Fakirlik Belgesi, yardıma muhtaç kişilerin maddi durumunun yetersiz olduğunu belge yardımı ile kanıtlamasıdır. Bu belge üzerinde bazı bilgiler yer almaktadır. Bunlar; adresiniz, TC kimlik numaranız. Başvurularınızı bu belge üzerinden sağlayabilirsiniz ve muhtardan alacağınız bu belge daima yanınızda bulunmak zorundadır.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Maddi yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar devletten veya herhangi bir kurumdan yardım beklerler. Devlet bu vakıflar genel müdürlük aracı ile sağlar. Fakirlik belgesi için öncelikle mahalle muhtarına başvuruda bulunmak gerekir. Muhtar bu kişinin fakir olduğun tespit ederse eğer o vatandaşa fakirlik belgesi verir.

Muhtarlık Fakirlik Belgesi Vermiyor?

Eğer muhtarınız fakirlik belgesi vermiyorsa en kolay temin edebileceğiniz yer e-Devlet üzerinden almaktır. Bazen muhtarlıklarda hazır da fakirlik belgesi bulunmayabiliyor. Bundan dolayı da bazı muhtarlıklar belge veremeyebilir. Fakat gereken şartlar sağlandığı halde muhtarlığınız hala fakirlik belgesi vermiyorsa kaymakamlık noktasına gidip durumunuzu belirtmeniz gerekir.

Fakirlik Belgesi Nerede Kullanılır?

Fakirlik Belgesi Nerede Kullanılır? Bilmiyor ve bu belge ile nerelere başvuruda bulunabilirim diyorsanız aşağıdaki yer alan bilgilere göz atabilirsiniz.

 • Bu belgeyi yardım almak istediğiniz kurum ve kuruluşlara veya derneklere vermeniz gerekir.
 • Eğer çocuğunuzun eğitim masraflarını karşılamakta zorlanıyor ve burs başvurusunda bulunmak istiyorsanız bu belgeye ihtiyacınız olacaktır.
 • Yardım talep ettiğiniz kurum ve kuruluşlar süresince bu belgenin yanınızda olması gerekir.
 • Nafaka almak günümüzde en büyük problemler arasındadır. Eğer nafaka başvurusunda bulunmak istiyorsanız bu belgenizin olması gerekir.

Fakirlik belgesi alan vatandaş sayısında büyük bir artış var”

Fakirlik Belgesi Kaç Gün Geçerlidir?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken aileler bazı dernek ve vakıflara başvurarak yardım alabiliyor. Fakirlik belgesi almış olan vatandaşları belge süresi 6 ay geçerlidir. Yani elinizde olan belgenin 6 ay sonra güncelliği iptal edilir. İptal edilen belgelerin yerine eğer durumlarında herhangi bir iyileşme yoksa tekrar fakirlik belgesi alabilirler.

Fakirlik Belgesi Nasıl Doldurulur?

Fakirlik belgesini nasıl doldururum diye aklınız karışmasın. Bu belgeyi muhtarınız dolduracaktır. Herhangi bir hata veya yanlışlık olması durumu söz konusu olamaz. Mahallenizin muhtarına giderek doldurmasını rica edip muhtarınıza imzalatabilirsiniz. Herhangi yapılan bir yanlışlıkta tekrar muhtarınıza gidip belgenin çıktısını yeniden alabilirsiniz.

Para Yardımı Maddi Yardım Yapan Kurumlar

Fakirlik Belgesi Örneği

Fakirlik belgesi örneklerini incelemek isterseniz telefonunuzun tarayıcısına fakirlik belgesi örnekleri yazabilirsiniz. Karşınıza çıkan fakirlik belgesi örneğinde belgeyi görüntüleyebilir ve bilgilere göz gezdirebilirsiniz. Belgede kişinin adı, soyadı, kişiye özel bilgiler ve sorular yer almaktadır. Fakirlik belgesi muhtarlık tarafından verilmektedir. Fakirlik belgesinin muhtarlık tarafından verilme sebebi de belgede bulunmaktadır.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik Belgesi, ihtiyaç sahibi vatandaşların yardım alabilmeleri için ellerinde bir kanıt belgesi niteliğindedir. Belediyelerden, kurum ve kuruluşlardan, derneklerden ve daha pek çok yardım kuruluşlarından yardım alabilmek için başvuru sırasında kuruma bu belgeyi sunmaları gerekir. Yardımda bulunacak olan kurumlar ilk önce fakirlik belgesini inceler ve ardından yetkili kurumlar hangi ailelere yardım edeceğine karar verirler. Kurumlar sadece fakirlik belgesini değil diğer istenilen tüm belgeleri de incelemeden geçirirler. Bu belge sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar fakirlik maaşına da başvuruda bulunabilirler. Fakirlik belgesi ile ailelerin alacakları yardımlar aşağıdaki gibidir;

 • Bebek yardımı
 • Gıda yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Medikal yardım
 • Engelli yardımı
 • Yeni doğan yardımı
 • Fakirlik maaşı
 • Kırtasiye yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Burs yardımı
 • Yaşlı bakım yardımı
 • Kömür yardımı
 • Eşya yardımı
 • Eğitim ve burs yardımı
 • Diğer yardımlar.

Fakirlik Belgesi Kimlere Verilir?

Fakirlik Belgesi, yoksulluk sınırı altında kalan ve temel gıda ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan belli geliri olmayan ve asgari ücretin altında alan ailelere ve işsiz kişilere verilmektedir. Şunu da belirtmeliyiz ki SSK’lı olup da yoksulluk sınırının altında kalan vatandaşlar fakirlik maaşından yararlanamaz. Fakirlik belgesi başvurusunda bulunamaz. Ancak belediyelerin diğer yardımlarına başvurabilirler. Bunun yanında kocası vefat etmiş dul kadınlara, muhtaç kadınlara, çocukları %40 engelli olan ailelere, yaşlılık aylığı alamayan yaşlılara, yetim aylığı almayan çocuklara da fakirlik maaşı verilir.

Fakirlik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Fakirlik belgesi almak için de belli şartları taşıyor olmak gerekir. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Belgeyi almanın ilk şartı başvuruda bulunacak ailenin yoksulluk sınırının altında olması gerekir.
 • Üzerinde herhangi bir gayrimenkulün varsa başvurusu kabul olmaz.
 • Kişiler eğer işsiz olup gelirleri mevcut ise başvuruda bulunamazlar.
 • TC vatandaşı olmak gerekir.
 • Aylık kazanç geliri yoksulluk sınırının altında olması gerekir.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi var ise bu başvuruda bulunamazlar.

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Fakirlik maaşına başvuruda bulunmak isteyen aileler Bölge Genel Müdürlüğüne gidip başvuruda bulunabilirler. Vakıflar genel müdürlüğü tarafından karşılanan bu yardımlar sayesinde pek çok dar gelirli vatandaşlar ihtiyaçlarını gidermektedir. Fakirlik maaşı kabul olup başvurusu onaylanan aileler veya kişiler fakirlik maaşını almaya başlarlar. Fakirlik maaşını e-devlet üzerinden yapamazsınız fakat sorgulayabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Sorgulama

Fakirlik maaşına başvuruda bulunan ve başvurusun sorgulamak isteyen vatandaşlar kolaylık ile e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkine tıklayarak sorgulamalarını gerçekleştirebilirler. Eğer e-Devlet üzerinden sorgulamak istemezseniz de Bölge Genel Müdürlüğüne gidip direkt olarak sorgulayabilirsiniz. Müdürlüğe gidemeyen vatandaşlar müdürlüğün telefon numarasını arayarak da işlemini gerçekleştirebilir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar 2023?

Fakirlik maaşı başvurusunda bulunup da başvurusu kabul olan vatandaşlara her ay düzenli olarak vakıflar genel müdürlüğü tarafından fakirlik maaşı verilmektedir. Bu maaş her ayın ilk haftasında 2.088 TL olmak üzere ziraat bankası veya PTT şubelerine yatmaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fakirlik maaşına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için birtakım belgeler istenmektedir.  Bu belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Kimlik kartı ve kimlik kartı fotokopisi
 • Engelli olan vatandaşların hastaneden alacağı tam teşekküllü sağlık raporu
 • Muhtaç aylığı yetim formu
 • Aydınlatma beyan formu
 • Muhtaç aylığı engelli formu

Fakirlik İlmühaberi Başka Hangi Durumlarda Gereklidir?

Fakirlik belgesinin başka ihtiyaç duyulabileceği durumlarda vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir;

 • Kişi herhangi bir olaydan dolayı mahkemelik olduysa ücretsiz avukat tutmakta kolaylık sağlanır.
 • Farklı sosyal yardım kurumlarına başvuruda kolaylık sağlamaktadır.
 • İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının eğitim durumlarında zorlanması halinde farklı kurumlardan yardım alırken burs alma talebi kolaylaşır.
 • Aynı zamanda boşanırken nafaka alma sırasında belirleyici rol oynamaktadır.

Öğrencilere Fakirlik Belgesi Verilir Mi?

Öğrencilerin de bu belgeyi alarak bulunduğu şehirde farklı sosyal yardımlardan yararlanabilir. Tabi bunun için sağlanması gereken bazı şartlar ise; öğrencinin sigortalı çalışmaması gerekir ve çalışıyorsa asgari ücretin 1/3’ü altında maaş alıyor olması gerekir. Bu şartları sağlayan öğrenciler öğrenci kimlik kartı ile beraber kendi muhtarlıklarına giderek başvuruda bulunabilirler. Öğrenciler isterse e-Devlet üzerinden de başvuruda bulunabilirler.

 

Evde Bakım Maaşı Ne Kadardır?

Bakım maaşı 3.336 TL’dir.

Evde Bakım Maaşı Her Ay Mı Veriliyor?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu