İBB Yardım Çeki Başvuru Formu ve Başvuru Sorgulama

İBB Yardım Çeki Başvuru Formu ve Başvuru Sorgulama; Birçok kişinin merak ettiği konuların başında İBB Yardım Çeki Başvurusu nasıl olur?  İBB Yardım Çeki Başvuru Formu? Nedir soruları başta gelmektedir. Son dönemlerde artan pandemi sebebi ile birçok kişi işinden olmuştur. Bu nedenle İstanbul büyük şehir belediyesi ihtiyaç sahiplerine çek yardımlarında bulunmaktadır. Bu çek sayesinde ihtiyaç sahipleri artık istedikleri ürünleri daha kolay bir şekilde alma imkanına sahip olacaktır. İBB Yardım Çeki Başvuru Formu ve Başvuru Sorgulama hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevapları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma muhtaç ihtiyaç sahipleri İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır? Merak ediyor. İstanbul büyük şehir belediyesi ihtiyaç sahipleri vatandaşlara her yıl olduğu gibi bu sene de yardıma muhtaç vatandaşlar için projeler geliştirmiştir. Bütün ihtiyaç sahipleri İstanbul büyükşehir belediyesinin sunmuş olduğu yardım olanaklarından yararlanabiliyor. İhtiyaç sahipleri belediyenin sunmuş olduğu yardımlardan yararlanmak için iki şekilde başvuruda bulunabilir. Önceden başvurular internet ortamında form doldurularak yapılırken şimdi internet başvuruları kabul edilmemektedir. İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır? Merak ediyorsanız, başvurular bireysel olarak veya telefon ile yapılmaktadır. Yardım başvurusunda bulunacak kişiler bu iki yöntem ile başvuruda bulunabilirler. Eğer başvurularınızı bireysel olarak yapacaksanız dikkat etmeniz gereken unsurlar şu şekildedir;

 • Muhtarlıklara başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Kadın aile hizmetlerine başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Sivil toplum kuruluşlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen kuruluşlara bireysel olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer yardım başvurularınızı telefon ile yapacak olursanız bunun için 0212 444 00 93 veya ALO 153 telefon numarasını arayabilirsiniz.

İBB Yardım Çeki Başvuru Formu

Başvuruda bulunacak olan kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise İBB Yardım Çeki Başvuru Formu veya Başvuru Formun sırasında bulunması gereken evraklar ve bilgiler nelerdir? Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların adres bilgisi, iletişim bilgisi ve diğer bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Eksik bilgi dahilinde başvurular geçersiz sayılacaktır. Bütün başvurular çok detaylı bir şekilde incelenmekte ve araştırılmaktadır. Bundan dolayı da başvuru sürelerinin uzun sürmesi normal sayılabilir. İstanbul büyükşehir belediyesi yardım başvurusunda bulunmak istiyorsanız artık kolaylık ile online başvuru yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek işlem ise https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresine tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru esnasında sizden istenecek bilgiler ise aşağıdaki gibidir;

 • TC Kimlik numarası
 • Covid-19 durumu
 • İsim
 • Soy isim
 • Doğum tarihi(gün-ay-yıl)

İBB Yardım Çeki Ne Kadar?

Yardım başvurusunda bulunacak ihtiyaç sahiplerinin akıllarına gelen bir diğer soru ise İBB Yardım Çeki Ne Kadar? Sorusudur. İBB Yardım Çeki’nin miktarı durum ve şartlara göre değişiklik gösterebilir. Yardım çekinin miktarı başlangıçta 200TL’dir. Daha sonra bu miktarlar 50, 100 veya 150 TL şeklinde artış göstermektedir. Verilen miktarlardaki artışları ise kişinin almış olduğu aylık gelirleri belirlemektedir. Yardım çekleri birçok marketlerde geçerli olmaktadır.

İBB Yardım Çeki Limiti Ne Kadar?

İBB Yardım çeki, başvuran şahsın ihtiyaç durumuna, düzenli bir işinin olup olmadığına, hanedeki kişi sayısına göre bu durum değişiklik gösterebilir. Örnek verecek olursak herhangi bir işe sahip olmayan ve SGK kaydı bulunmayan bir vatandaşa verilecek para 200 TL’dir. Bunun yanı sıra düzenli bir işe sahip ve 5 kişiye bakmakla mükellef olan kişiye ise 150 TL verilir. İBB Yardım Çekinden öncelikli olarak işsiz vatandaşlar yararlanmaktadır. İstanbul büyükşehir belediyesi yardım kartlarına belirli aralıklarla ve düzenli olacak şekilde genellikle aylık olarak yatırmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (@istanbulbld) / Twitter

İBB Yardım Çeki Sorgulama

İBB Yardım Çeki Sorgulama, işlemleri başvuruda bulunan vatandaşları ilgilendiren bir konudur. Yani ihtiyaç sahibi olmayan kişilerin konu ile alakalı herhangi bir sorgulama durumu olmayacaktır. Başvuru yapıldıktan sonra detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Ardından başvurunuzun durumun öğrenmek isterseniz 444 00 93’ü arayarak detaylı bilgiye bu numaradan ulaşabilirsiniz. Başvurular belediye personelleri tarafından incelenmektedir. Başvuru süreleri uzun sürdüğü için net bir tarih verilememektedir. Bu numaradan başvurunuz ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz gibi belediyenin de web sitesinden yardım başvurularınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımı Çeki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımı Çeki, ihtiyaç sahibi vatandaşların ilgi ile takip ettiği ve merak ettiği konuların başında gelmektedir. Başvuruda bulunup çeki almaya hak kazanan dar gelirli vatandaşlar belirlenmiş olan marketlerden ihtiyaçlarını görebilir ve alışverişlerini yapabilirler. Yani belirlenen marketlerden gıda alışverişlerine tutun, giyecek ve temizlik ürünlerine kadar tüm ihtiyaçlarını giderebilirler. Yardım çekini hak kazanan vatandaşların başvuruları 6 ay sürebilir. Çeki almaya hak kazanan vatandaşlar 4 gün sonra belirlenen marketlerden alışverişlerini yapabilirler.

Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Yerler

Birlikte Başaracağız Yardım Başvuru Formu

Son zamanlarda birçok kişinin ilgi duyduğu ve merak ettiği konuların başında gelen Birlikte Başaracağız Yardım Başvuru Formu için detaylı bilgiye erişmek istiyorsanız https://birliktebasaracagiz.ibb.gov.tr/ adresini tıklayarak detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Aynı zamanda ALO 153 hattını arayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartları Hangi Marketlerde Geçerlidir?

İstanbul büyükşehir belediyesi, geçen senede olduğu gibi bu senede yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımda bulunmaktadır. Dar gelirli vatandaşların İstanbul kartlarına yatan bu paraların hangi marketlerde geçerli olduğunu aşağıdaki gibi sıraladık;

 • ONUR
 • KİM
 • ÇAĞRI
 • ŞOK
 • A101
 • HAPPY CENTER
 • RAMMAR
 • CARREFOUFRSA
 • MİGROS

Yukarıda bahsettiğimiz marketlerde İstanbul kartlarınızı kullanabilirsiniz. Tütün ve alkol ürünleri dışında tüm malzemelerden yararlanabilirsiniz.

İBB Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İstanbul büyük şehir belediyesi yardım çekine başvuran vatandaşlardan gerekli belgeler istemektedir. Bu belgeleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 • İkametgah belgesi
 • TC kimlik numarası veya nüfus cüzdanı aslı.
 • Engelli vatandaşlar için engelli belgesi.
 • Maaş bodrosu.
 • İşsiz vatandaşların SGK’dan alması gereken yani işsizliğini belirtecek olan belge.
 • Gelir belgesi.
 • Nüfus kayıt örneği.
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi.
 • Kirada oturan ihtiyaç sahipleri için kira sözleşmesi.

İstanbul büyükşehir belediyesi tarafından istenen belgeler başvuran vatandaşın özel durumlarına göre de değişiklik gösterebilir. Başvuru sahiplerinden ayıca ek belge istenme durumu olabilir. Örneğin; dul kadınların vefat etmiş eşlerine dair ölüm belgesi istenmektedir.

İBB Yardımı Kimlere Verilir?

İstanbul büyükşehir belediyesinin düzenlemiş olduğu yardımdan geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan aileler bu yardımdan faydalanabilir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yardım çekinden öncelikli olarak işsiz vatandaşlar yararlanmaktadır. Market yardım kartı olarak da bilinen İBB yardımının kimlere verildiğini aşağıdaki şekilde sıraladık;

 • Engelliler
 • İşsiz ve muhtaç sahibi vatandaşlar.
 • Dar gelirli aileler ve yoksullar.
 • Eşinden boşanmış veya eşi vefat eden dul kadınlar.
 • İhtiyaç sahibi ailelerin üniversitede okuyan çocukları.
 • Kronik hastalığı belirlenmiş ve bu yüzden çalışamayan vatandaşlar.
 • Şehit ve gazi yakınları.
 • Asker yakınları,

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kişiler İBB yardım kartından yararlanabilir. Ancak; kendisine dul aylığı bağlanmış kadınlar, yaşlılık aylığı alan yaşlılar ve emekli maaşı bağlananlar bu yardımdan yararlanamaz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Gelir?

İBB Sosyal Yardım Kartı, bazen başvuruların geç sonuçlanmasından dolayı bu süre 2 ayı bulabiliyor. Bazen daha da fazla uzayabiliyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlara kartları genellikle eylül ayı başında geliyor.

İBB Aile Destek Paketi Kaç TL’dir?

100-250 TL.

Aile Destek Paketi Yardımını Nereden Alabilirim?

PTT’den alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu