Kart 16 Nedir? Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Kart 16 Nedir? Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu; Bursa Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu ve Vakıfbank ile ortaklaşa yaptığı ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım amaçla çıkarılan bir karttır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar bu kart ile türlü ihtiyaçlarını karşılayabilirler. İhtiyaç sahibi ailelerin kredi kartı veya başka bir kart ile rencide olmadan alışveriş yapabilmelerini sağlamak amaçla çıkartılan Kart 16, vatandaşların kullanabileceği sosyal yardım kartıdır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşların bu kart ile gönül rahatlığı ile alışveriş yapmasını sağlamak istemiştir. Bunun yanında ihtiyaç sahibi olduğu anlaşılmaması adına da her türlü önlemi almışlardır. Burada temel amaç ihtiyaç sahibi olduğu anlaşılmadan vatandaşın rahatlık ile alışverişini yapabilmesidir. Bizde sizlere bu yazımızda ihtiyaç sahibi vatandaşlar için kart 16 nedir? Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır? Gibi soruların cevaplarını içeriğimizde derledik.

Kart 16 Nedir?

Kart 16, Bursa Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu ihtiyaç sahibi ailelere verdiği sosyal yardım kartıdır.  Kredi kartı görünümlü bu kart ile aileler ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılayacaktır. Kartın içerisine limit aylık olarak otomatik bir şekilde tanımlanır. Dilediğiniz zaman dilediğiniz mağazadan alkol ve tütün ürünleri hariç bu kart ile alışveriş yapabilirsiniz.

Kart 16 Ne İşe Yarar?

Bursa Büyükşehir Belediyesinin ihtiyaç sahibi vatandaşlar için çıkartmış olduğu bu kart bir sosyal destek kartıdır. Bursa il sınırlarında yaşayan ve ihtiyaç sahibi kişilerin tespit edildiği ailelere verilen bu sosyal destek kartı ailelerin gıda, giysi veya temizlik gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde son zamanlarda yaşanılan pandemi sebebi ile pek çok ihtiyaç sahibi ailelerin sayısı artmıştır. Kart 16 Başvurusu yapmanın tek bir yolu vardır. Bursa Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesine girip https://www.bursabel.tr/yardim_basvuru adresine giriş sağlayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru esnasında sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız en önemli husustur. Aksi halde başvuru süreciniz uzayabilir.

Kart 16 Başvuru Sorgulama e-Devlet

Başvuruda bulunan kişiler tarafından kart 16 başvuru sorgulama e-Devlet üzerinden nasıl sorgulanır merak ediliyor. Kart 16 sosyal yardım kartı e-Devlet üzerinden sorgusu yapılamamaktadır. Kart 16 başvurusunu sosyal hizmetler biriminden 444 16 00 numarasını arayarak sorgulayabilirsiniz. Başvuru sonucunuz SMS ile de bildirilmektedir.

Kart 16 Nedir? Bakiye Sorgulama ve Başvuru 2022 - Belediye Yardımları

Kart 16 Başvuru Sorgulama

Kart 16 Başvuru Sorgulama, işleminde yapmanız gereken en basit nokta ALO 153 hattını aramaktır. Bu hat ile yaşanılan sorumlara çözüm bulunmaktadır. Bu numara ile kart başvuru sorgulamanızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilir ve durumunu öğrenebilirsiniz.

Kart 16 Başvuru Formu

Kart 16 Başvuru Formu, üzerinde yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi aksi halde başvuru süreciniz olmadığı kadar uzayabilir. Forma ise Bursa Büyükşehir Belediyesi online destek formundan ulaşabilirsiniz. https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru

Kart 16 Kimlere Verilir?

Bursa ilinde yaşayan ve bu il içinde ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Kart 16’nın amacı ihtiyaç sahibi ailelerin rencide olmadan ve ihtiyaç sahibi oldukları bilinmeden gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilmeleridir. Bursa Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 5000’nin üstünde yardıma muhtaç ailelere destek olmaktadır. Bu kart sayesinde de aileler diledikleri mağazadan alışverişlerini yapabilmektedir. Bunun yanında yardım kartı almak için bir takım şartları taşımak gerekir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Yoksulluk
 • Eşi tarafından terk
 • Yangın
 • Geçici iş görememezlik
 • Kronik hastalık
 • Şehit ve gazi yakını
 • Tek yaşayan kadın
 • Şiddet mağduru
 • Asgari ücretin altında para alan aileler
 • Alınan maaş asgari ücret olsa bile hane sayısı 6 ve üzeri ise bu karttan yararlanılabilir.
 • Alınan maaş asgari ücretse bile hane içerisinde tıbbi giderler varsa bu karttan yararlanılabilir.
 • Göç veya hastalıktan dolayı bir süre işsizlik yaşayan kişiler.
 • Herhangi bir gelire sahip olmayan ve 60 yaş üstü yalnız yaşayan kişiler.
 • Eşi vefat etmiş veya eşi cezaevinde olan yeterli gelire sahip olmayan kadınlar.

Başvuru Esnasında Gerekli Belgeler

Başvurunuzu kolaylıkla online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Çağrı merkezini arayarak veya direkt olarak müracaatta bulunabilirsiniz. Bu başvurudan sonra talebiniz alınmış olacaktır. Ön kayıttan yapılıp vermiş olduğunuz bilgilerden sonra ikamet adresinizde gerekli incelemeler yapılmaktadır. Sosyal inceleme raporundan sonra uygun görülen ailelere bir takım belgelerin beyan edilmesi istenmektedir. Bu yardım kartı için istenecek bazı evraklar aşağıdaki gibidir;

 • İkametgah belgesi
 • Tapu kayıt belgesi
 • Kira kontratı
 • Hane içinde bulunan kişilerin TC kimlik numaraları
 • Hane içinde okuyan öğrenci bulunuyorsa o kişinin öğrenci belgesi
 • SGK Hizmet Dökümü
 • Tescilli araç kaydı belgesi
 • Hane içerisinde engelli bir vatandaş varsa sağlık kurulu raporu.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler aile içindeki ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Kart 16 Başvuru Sonuçları

Kart 16 Başvuru Sonuçları, kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bursa ilinde ikamet eden aileler başvurularını tamamladıktan sonra ALO 153 hattını arayarak başvuru süreçlerini öğrenebilmektedir. Başvuru da bulunup onaylanan aileler dilediği zaman alışverişlerini yapabilirler.

Kart 16 Limiti Ne Kadar?

Kart 16 Limiti, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenir ve bu limit ihtiyaç sahibi ailelerin gelir düzeyine göre kart limiti verilir. Şunu da belirtmeliyiz ki kart limitleri her ay artmaktadır. Yani limitler ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir.

Kart 16 Ayın Kaçında Yatıyor

Kart 16 hakkında merak edilen bir diğer konu ise Kart 16 Ayın Kaçında Yatıyor? Bu soruyu genellikle başvuruda bulunup başvurusu onaylanan vatandaşlar iletmektedir. Kart 16 bakiyesi Bursa Büyükşehir Belediyesinin kişiye özel belirlemiş olduğu tarihlerde yatmaktadır.

Kart 16 Hangi Marketlerde Geçerlidir?

Kart 16 bursa ilinde ve 17 ilçesinin tümünde geçerlidir. Burada bulunan mağaza ve marketlerden kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Kart 16 İletişim Numarası

Kart 16 hakkında aklınıza takılan tüm soruları ALO 153 hattını arayarak öğrenebilirsiniz. Kart 16 başvuru sonucum ne durumdadır? Kart 16 nedir? Kart 16 limiti ne kadar? Kart 16 kimlere verilir? Gibi daha pek çok aklınıza takılan soruları bu destek hattından öğrenebilirsiniz.

Kart 16 Kartına Kaç Para Yükleniyor?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenmiş kart 16 yardım kartlarına 150, 200 veya 400 TL bakiye yüklenir. Başvuruda bulunurken size yapılacak olan başvurular incelenir ve ona göre yardım tutarı belirlenir. Ödemesi sizlere her ay düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=RKnt4gwMO60

Kart 16 Ramazan Sosyal Destek Çeki

Bursa Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelerin kart 16 yardım kartlarına Ramazan için sosyal destek çeki yükleneceğini açıklamıştır. Aynı zamanda ihtiyaç sahibi ailelerin her sene olduğu gibi bu senede ramazan sosyal destek çeki başvuruları devam etmektedir. Ramazan ayına özel devreye giren kart 16 yardım kartlarına gıdadan tutun temizlik malzemelerine kadar temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak 100 binden çok aileye destek verilecektir. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen ramazan sosyal yardım çeki sadece marketlerde değil bakkallarda da geçerli olacaktır. Kart 16 Ramazan Sosyal Destek Çeki, başvurusunda bulunmak istiyorsanız Bursa Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Ramazan ayı sonuna kadar Bursa sosyal hizmetler her gün 30 bin adet ekmek kuponu dağıtacaktır.

Kart 16 Paranın Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

ALO 153 arayarak öğrenebilirsiniz.

Bursa Kart 16 Bayram Çeki Kaç TL?

300 TL’dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu