Kızılay Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Kızılay para yardımı nasıl alınır? Başvuru ve sorgulama; Yardıma ihtiyacı olan kişiler özellikle bu zorlu kış şartlarında geçinebilmek için yardım parasına başvurmaktadır. Kızılay ülkemizin tarihi kurumlarından biridir. Sadece afet zamanlarında değil, daha birçok zamanda kişilere ve ailelere yardım ve destek de bulunmaktadır. Bu nedenle her zaman için aranan ve yardımda bulunan kurumların başında gelmektedir.

Yapılan yardımlar sadece para değil, birçok farklı şekilde yapılabilmektedir. Bu yardımların bazıları şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Barınma yardımı
 • Giyim ve ayakkabı yardımı
 • Yemek yardımı
 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı

Kızılay gönüllülerden toplanan paralar ve diğer yardım eşyaları ile ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır. Her ilde şubesi bulunan kuruma bu şubeler vasıtası ile yardım talebinde bulunmak mümkündür. En çok verilen yardımların başında ise erzak kolisi gelmektedir. Bu kolilerin içerisinde bir ailenin yaklaşık bir aylık yiyecek ihtiyacı bulunmaktadır.

Bu yardımların yanında para yardımı da kurumun yaptığı yardımlar arasında bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 400 ile 500 lira arasında ihtiyaç sahiplerine yardım yapılmaktadır. Ancak tüm bu yardımlar ve daha fazlasından yararlanmak için kişilerin kurumlara başvuru yapmalar gerekmektedir. Bu şekilde yapılan başvurular değerlendirildikten sonra kişilere yardımlar yapılmaktadır.

Para Yardımı Maddi Yardım Yapan Kurumlar

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim?

Kızılay para yardımı nasıl alabilirim şeklinde soru soranların ilk yapması gereken Kızılay şubesine gitmek olmalıdır. Bu sayede ilk ağızdan neler gerektiği öğrenilebilmektedir. İnternet üzerinden https://www.kizilay.org.tr/Iletisim web sitesi ile yardım başvurusu yapmak mümkün olurken 168 nolu yardım hattı da aranabilmektedir.

Kızılay bilindiği üzere koli ve benzeri yardım yapan bir kuruluştur. Ülkemizin en büyük marketleri ile anlaşmalı olan kurum aynı zamanda market çekleri de dağıtmaktadır. Bunun yanında kurumun yaptığı yardımlar arasında kimsesizlere yemek dağıtmak ve yaşlılar için huzur evi hizmeti de bulunmaktadır. Bu hizmetlerin yanında Kızılay’a ait 8 öğrenci yurdu da bulunmaktadır. Bu yurtlarda maddi durumu yetersiz kişi ve ailelerin çocukları ücretsiz bir şekilde barınabilmektedir.

Kurumun yaptığı yardımlar ve olanaklar ise sadece bunlar değildir. Aynı zamanda kış aylarında giyecek ve ayakkabı yardımı da kurumun başlıca yardımları aracında bulunmaktadır. Kurum kendi imkanları ile bu yardımları yapmaktadır. Ancak bunun yanında hayırsever kişilerin zaman zaman yaptıkları bağışları da ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

Kızılay para ve erzak yardımı e-devlet sorgulama nasıl yapılır? Kızılay yardım parası ne kadar? - Takvim

Kızılay Para Yardımı Başvurusu

Kızılay para yardımı başvurusu için farklı yollar bulunmaktadır. Bunun için öncelikle her ilde bulunan şubelere ve temsilciliklere gitmek gerekmektedir. Yapılacak araştırma neticesinde ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kişilere ilgili yardım paketi kapsamında destek verilmektedir. Ayrıca mail adresi üzerinden talepte bulunmak da mümkündür. Bunun için kurumun internet sitesine girmek ve iletişim alanına ön başvuru yapmak yeterlidir.

Yapılan yardımların türü ve süresi ile ilgili bilgi almak ve başvuru yapmak isteyenler bu yolların dışında 168 numaralı iletişim numarasını arayabilirler. Bu numara üzerinden günün her saati ve haftanın her günü bilgi almak mümkün olmaktadır.

Sadece sosyal yardım yapmayan Kızılay aynı zamanda kan ihtiyacına da cevap vermektedir. Gönüllülerden alınan kanlar ihtiyaç sahiplerine iletilmekte ve yaşama katılmaları için çaba gösterilmektedir. Kan bağışı ülkenin dört bir yanında bulunan bağış noktalarında yapılabilmektedir. Bunun yanında mülteciler için de kurum oldukça fazla yardım yapmaktadır. Sadece maddi değil, aynı zamanda psikolojik yardımlar da verilmektedir. Tüm bunlar ve daha fazlası için kurumun web sitesine bakılabilmektedir.

Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Yerler

Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu

Kızılay para yardımı başvuru formu yardım için başvuranları doldurması gereken bir evraktır. Burada istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde yazılması gerekmektedir. Aksi taktirde kişi hakkında soruşturma başlatılabilmektedir. Yapılan başvuru kurum tarafından ilgili kurumlardan alınan bilgiler ile karşılaştırılarak bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

Kızılay para yardımı başvuru sorgulama için kişi kendisi kurumu arayabilmektedir. Ancak sonucun belli olmasının ardından kurum kişiyi arayarak ya da mesaj ile bilgilendirmesini yapmaktadır. Bunun yanında 168 nolu çağrı merkezi de aranabilmektedir. Bu nedenle başvuru formunda yazan ve istenen tüm bilgilerin eksiksiz olması önemlidir. Birçok başvuru bu nedenle iptal olabilmektedir.

Kızılay Para Yardımı Miktarı Nedir?

Kızılay para yardımı miktarı nedir ya da ne kadar verilmektedir sorusu bu yardıma başvuru yapacakların merak ettikleri konulardan biridir. Bu noktada sabit bir değer bulunmamaktadır. 2 kişilik bir aileye verilen yardım ile 5 kişilik aileye verilen yardım farklı olmaktadır. Bu noktada ihtiyaç olma durumu ve yararlanacak kişi sayısı önem taşımaktadır.

Kızılay para yardımı e-Devlet başvuru linki konusu da merak edilenler arasında yer almaktadır. Ancak kurumun şu anda böyle bir hizmeti bulunmamaktadır. Ancak her kurum bu platformda tüm işlemlerini yerine getirmek için çalışmaktadır. Kızılay da kısa süre sonra tüm işlemlerini bu alanda yapmak için çalışmaktadır.

Kızılay Para Yardımından Kimler Yararlanır?

Kızılay para yardımından kimler yararlanır sorusu için genel toplum kuralları geçerlidir. İşsiz ya da özürlü kimseler öncelikli olmaktadır. Burada işsiz olan kişiler için farklı bir prosedür uygulanmaktadır. Kendi isteği dışında ve haklı nedenler ile işsiz kalan ve iş bulması güç kimseler olması gerekmektedir. Açlık ve yoksulluk sınırı da bazı dönemlerde kriter olarak belirlenmektedir.

Asgari ücrete göre belirlenen miktarın altında gelire sahip aileler de bu yardımlardan yararlanabilmektedirler. Ancak afet bölgelerinde bu kriterler farklı şekillerde işletilmektedir. Bu nedenle yardım başvurusu yapan kişilerin ve ikamet ile iş adreslerinin durumu da büyük önem taşımaktadır.

Aylık geliri asgari ücretin üstünde olan bir afetzede için bu kriter uygulanmamaktadır. Bunun yerine aldığı zarara bakılmakta ve ona göre yardımda bulunulmaktadır. Deprem, sel ya da yangın gibi afetlerde özellikle yemek ve barınma yardımı kurumun ilk görevleri arasında yer almaktadır. Bunun için çoğu zaman başvuru gerekmemekte ve kurum kendisi tespit yapmaktadır. Özellikle hasarın giderilmesi için maddi ve manevi yardım ve destek paketleri kurum tarafından verilmektedir.

Kızılay Para Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Kızılay para yardımı için gerekli belgeler başvuru formunda gösterilmektedir. Hemen her yardım kurumunda istenen belgeler Kızılay tarafından da istenmektedir. İstenmesinin nedeni ise ihtiyaç durumunun kanıtlanması içindir. Bu belgeler ilgili devlet kurumlar ile paylaşılmaktadır. Eğer çelişen ya da yanıltıcı bir durum var ise yardım verilmemekte ve soruşturma açılmaktadır.

Başvuru sırasında istenen belgeler ise şunlardır.

 • Nüfus Cüzdanı
 • İkametgah Belgesi
 • İşkur İşsizlik Belgesi
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Gelir Belgesi
 • Güncel Engelli Raporu (Engelli Durumu Olanlar İçin)
 • Kronik Hastalar İçin Kabul Edilen Hastanelerden Alınan Sağlık Raporu

Bu belgeler kurum tarafından istenen belgelerdir. Bunun yanında kişilerin özel durumlarını gösteren belgeler de başvuru formuna eklenebilmektedir. Çocuklarına tek başına bakan dul kadınların eşlerinin öldüğünü gösteren belge bunların arasında yer almaktadır. Bunun dışında çocuğunun okul kayıt belgeleri de gösterilebilmektedir.

İstenen belgeler yardım türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Bunun için başvuru için temsilciliklere gidilmesi en doğrusu olacaktır. Ayrıca 168 çağrı merkezi de aranabilmektedir. Sosyal medya kanalları üzerinden ise sadece bilgilendir yapılabilmektedir.

Kızılay Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Para yardımı aylık olarak verilir.

Kızılay Eşya Yardımı Yapar mı?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu