Mama Ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Mama Ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama; Günümüzde yoksul ve ihtiyaç sahibi aileler çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Bunun için de Mama Ve Bez Yardımı Başvurusu nasıl yapılır merak ediyor. Bebeklerin temel ihtiyaçları oldukça önemlidir. Bebeklerinin temel ihtiyaçlarını gidermek de zorlanan ailelere bazım kurum ve kuruluşlar yardımda bulunuyor. Bunlar içinde derkler, vakıflar, belediyeler yer alıyor. Yardımların içerisinde paket yardımları da bulunuyor. Bunların içerisinde beşikten tutun mamaya kadar temel ihtiyaçlar bulunmaktadır. Belirttiğimiz gibi bu yardımların pek çok çeşitleri mevcuttur.

Peki, bu yardımlardan yararlanmak için hangi şartlar gerekir? Bu yardımlara kimler başvuru yapabilir? Başvuruda bulunmak için gerekli belgeler nelerdir? Mama ve bez yardımı başvurusu nasıl yapılır? Mama ve bez yardımından kimler yararlanabilir? Mama ve bez yardım parası ne kadar? İhtiyaç sahibi ailelerin bu ve daha pek çok merak ettiği soruların cevaplarını haberimizin devamından bulabilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Nedir?

Mama ve bez yardımı, aile ve sosyal hizmetler bakanlığının yürütmüş olduğu çocuklarının temel bakım ve ihtiyaçlarını gidermek de zorlandığı ailelere verilen yardımdır. Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından yardımlar yapılsa da diğer kurum ve kuruluşlar tarafından da pek çok yardımlar yapılmaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Nereden Alınır?

İhtiyaç sahibi ailelere hem kendileri hem de bebekleri için pek çok yardım gerçekleştirilmektedir. İhtiyaç sahibi ailelerin merak ettiği konulardan biri de Mama ve Bez Yardımı Nereden Alınır? Sorusudur. Pek çok kişi başvuru nereye yapılır bilmiyor. Başvuruda bulunabileceğiniz yerleri aşağıdaki gibi sıraladık.

 • Belediyeler
 • Vakıflar
 • Kaymakamlıklar
 • Sosyal kuruluşlar

Mama ve Bez Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Mama ve bez yardımından yararlanmak isteyen ailelerin bir takım şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartları taşıyan aileler mama ve bez yardımından 2 sene süre ile faydalanabilmektedir. Mama ve bez yardımı başvurusu için gereken şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Mama ve bez yardımından faydalanacak olan ailenin yani anne ve babanın her ikisinin de Türk vatandaşı olması gerekir.
 • Mavi karta sahip olmaları gerekir.
 • Her iki ebeveyninde sağ olması gerekir. Eğer ki anne vefat etmiş ise yardım babaya verilir.
 • Asgari ücretin altında gelir alınması.
 • Hane içine farklı kaynaklardan gelirin girmemesi gerekir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları taşıyan aileler gerekli evraklar ile başvuruda bulunabilirler.

Mama ve bez yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır? Mama ve bez yardımı ne kadar? Mama ve bez yardımı başvurusu sorgulama 2022 - YAŞAM - Haberport

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir?

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir, ihtiyaç sahibi ailelerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Mama ve bez yardımı, dar gelirli ve maddi anlamda zorluk çeken ailelerin yeni doğan bebekleri için mama bez ve süt yardımları yapılmaktadır. Başvuru yapılır ve başvurusu olumlu sonuçlanan aileler bu yardımlardan yararlanabilirler.

Bez Parası Ve Mama Yardımı Ne Kadardır?

Mama ve bez yardımı 2023 yılında 239 TL olmuştur. Bu yardım parası annelerin PTT hesaplarına yatmaktadır. Ödemeler 24 ay boyunca düzenli bir şekilde yatırılmaktadır. Fakat ikametgah değişikliğine gidilirse yardımlar kesiliyor.

Mama ve Bez Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardım Başvurusu, vakıflara, kaymakam ve muhtarlıklara, aile ve sosyal hizmetler bakanlığına yapılmaktadır. Bu kurumların yardımlarından faydalanmak için başvurularınızı bu kurumlara yapabilirsiniz. Mama ve süt yardımı başvurusunda bulunan anneler doğum parası başvurusunda da bulunabilirler.

Mama ve Bez Yardımı e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardım başvurusu e-Devlet üzerinden yapılmamaktadır. Fakat başvurunuzun kabul olup olmadığına dair bilgileri e-Devlet üzerinden kontrol edip öğrenebilirsiniz.

Bebek ve Bez Yardı Parası Sorgulama

Pek çok yardım sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Mama ve bez yardım sorgulama işlemi de e-Devlet aracılığı ile yapılabilir. Başvuru sonuçlarınızın durumunu öğrenmek istiyorsanız e-Devletinize giriş yapıp doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama sekmesinden başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.  Günümüzde artık pek çok işlem e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Mama ve bez yardım sorgulama işlemi için e-Devlet şifrenizin olması gerekir. Bu sekmeden giriş yaptıktan sonra ise sosyal yardım bilgileri sorgulama sekmesinden de yardımın ne zaman yapılacağını ve hangi yardımların olduğunu öğrenebilirsiniz.

Doğum Parası Ücretleri 2023?

Süt parası ile karıştırılmaması gereken doğum parası yardımları aşağıdaki gibidir;

 • İlk çocuk için verilen doğum parası 300 TL
 • İkinci çocuk için verilen doğum parası 400 TL
 • Üç veya daha fazla çocuk için verilen doğum parası ise 600 TL’dir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tutarlar günceldir. İkiz çocuklarda verilen yardım paraları değişiklik göstermektedir. İkiz doğumlar için yardım parası 700 TL, üçüz çocuklar için yardım parası 1300 TL, dördüz çocuklar için doğum parası ise çocuk başına 600 TL’dir.

Doğum Yardımı Nedir?

Aile ve sosyal hizmetler, yeni doğan anneleri düşünerek yardımda bulunuyor. Bu yardım ihtiyaç sahibi ailelere yapılan bir yardım değildir. Sigortalı veya bağkurlu bir işte çalışan annelere verilen yardımdır. Eğer anne çalışmıyorsa babanın sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekir. Bu yardım ailelere bakanlık tarafından sunulmaktadır. Doğum yardımı her doğum esnasında sağlanmaktadır. Her doğumda alınan yardım parasında değişiklikler olmaktadır yani artış söz konusudur. Aile ve sosyal hizmetler bakanlığının yeni doğum yapmış aileleri düşünerek yaptığı bir yardımdır. İkiz, üçüz veya dördüz gibi çoklu doğumlarda alınan yardım parası artmaktadır.

Emzirme Ödeneği Şartları Nelerdir 2023?

Emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için çocuğun doğduğu günden itibaren başvuru yapılması gerekmektedir. Emzirme ödeneği almak için bazı şartlar gerekir bunlar aşağıdaki gibidir;

 • Doğumun gerçekleşmiş olması,
 • SGK’ya bağlı çalışmış olması ya da çalışıyor olması,
 • Doğumdan önceki günlerde toplamda 120 gün sigorta primin olması,
 • Babanın çalıyor veya çalışmıyor olması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Süt yardım başvurusu yaşadığınız ilin sosyal güvenlik kurumuna yapılmaktadır.  Bebeğin kimlik belgesi, doğum raporu ve talep dilekçesi ile birlikte başvuruda bulunabilirsiniz. 2023 senesinde emzirme ödeneği 316 TL’dir. Süt yardımı almak isteyen ailelerin emzirme ödeneği alma süresi ise 5 senedir.

Doğum Yapan Annelere Verilen Devlet Yardımları ve Devlet Destekleri

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Fakir ve dar gelirli vatandaşlara yardımda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, artık ailelere çocuk bezi ve gıda yardımı da dağıtıyor. Bu yardımlardan faydalanmak için sosyal güvenlik dayanışma vakıfları ile iletişime geçerek başvuru formunu doldurmanız gerekir. Aynı zamanda sosyal hizmetler ile de iletişime geçerek başvuru yapabilirsiniz. Başvurusu kabul olan aileler bu yardımdan 2 sene süre ile yararlanabilirler. Mama ve bez yardım başvuru için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • TC Kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Fakirlik belgesi(Muhtarlıktan alınan)
 • Bebeğin nüfus cüzdanı
 • Kirada kalan aileler için kira sözleşmesi
 • İşsiz vatandaşların SGK’dan alması gereken işsizlik belgesi
 • Gelir belgesi

Mama ve Bez Yardımı Ne Zaman Yatar?

 • Yardım başvuruları süresi 40 gündür. Bu süre bazen yoğunluktan dolayı uzayabilir.
 • Tamamlanmış olan başvurunuzu kolaylık ile e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.
 • Bazen sürecin hızlı işlemesinden dolayı sonuç 30 gün içinde de belli olabilir.
 • Mama ve bez yardım başvurusu SMS ile telefonunuza bildirilmektedir.

Ev Hanımı Olan Kişiler Süt Parası Alabilir mi?

Evet başvuruda bulunabilirler.

Ev Hanımı Olan Kişiler Doğum Parası Alabilir mi?

Evet başvuruda bulunabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu